All BSN Members

Photo Details

Mr EZE UCHENNA NWABUNWANNE

Speciality: Medical Biotechnology and Medical Biochemistry

Mrs Chiadikobi Kelechi Esther

Speciality: Mycology/ Botany/ plant pathology

Mr OLAMILEHIN BABASANYA

Speciality: Genetics and Biotechnology

Associate prof Uneke Bilikis

Speciality: Fisheries Biology

Miss Idris KUBURA

Speciality: Microbiolofgy

Mr Nwamba Muoneke

Speciality: Human Genetics

Mr Ezediuno Louis

Speciality: Microbiology, Bioinformatics, Proteomics, Vaccinology.

Mr Fayehun Ayorinde

Speciality: Bioinformatics

Mr Olufeagba Miles-Dei

Speciality: Public Health Biotechnology

Mr Lawal Ibrahim

Speciality: Environmental Microbiology

Mr OLAJIDE Taiwo Habeeb

Speciality: Genetics and Molecular Medicine

Mr Bamikole Oluwayemi

Speciality: Genetics and Biotechnology

Mr CHUKWUDI PROSPER

Speciality: ANIMAL SCIENCE

Dr Ademola Subulade

Speciality: Human Genetics/Immunogenetics

Mr Ojelabi simon

Speciality: Genetic engineering

Miss Okoji Comfort

Speciality: Environmental microbiology

Dr JELANI FTEPTI

Speciality: Bioenergy production from organic residuals

Malam Hassan Yahaya Sabo

Speciality: Molecular biology

Mr Obaje Emmanuel

Speciality: Agricultural Biotechnology

Mr Ali Mahmud Umar

Speciality: Parasitology and Vector Biology

Miss Ismaila Rukayat Onize

Speciality: Biotechnology

Mr ASIEGBU DANIEL

Speciality: Plant Biochemistry

Mr Olusegun Faith

Speciality: Animal Breeding and Genetics

Miss Ubafie Oke Martha

Speciality: Phytomedicine

Dr WANTE SOLOMON

Speciality: BIOTECHNOLOGY

Mr Ugbo Precious

Speciality: Pollution control

Dr Olukanni Olukanni

Speciality: Biotechnology and Molecular Biology

Mr Orji Emmanuel

Speciality: Biotechnology

Miss onyenenue ogonwa

Speciality: biochemistry

Miss onyenenue ogonwa

Speciality: biochemistry

Prof Ugwuja Emmanuel Ike

Speciality: Nutrition and Toxicology

Dr Ojatula Adekunle

Speciality: Phytomedicine

Mr Abdulrahman Abdulrahman

Speciality: Molecular biology and biotechnology

Mr Abubakar Umar Mohammed

Speciality: Biological sciences

Dr AYODEJI ADEYEMI OLUWADARE

Speciality: Enzymology/Applied Biochemistry

Mr NAMLA Djadjiti

Speciality: Biology

Miss Okechukwu Edna Nneka

Speciality: Medicine and surgery

Miss Okenwa Vivian

Speciality: Biotechnology

Mr Uchenna Oko

Speciality: Molecular Biology

Mr Ugwu Ikenna

Speciality: Molecular Biology

Mr Olaniyi Bright

Speciality: Plant Biology

Mr Ameh Lawal

Speciality: Botany

Mr Ologidi Charles

Speciality: Plant science and biotechnology

Mr Dele-Osibanjo Taiwo

Speciality: Biochemistry and Molecular Biology

Dr Fatunla Opeyemi

Speciality: Environmental Microbiology

Mr Odekuoye Joseph

Speciality: Plant Breeding and Genetics

Mr UZOANYA GEORGE

Speciality: BIOTECHNOLOGY

Miss Lawani Blessing

Speciality: Biochemistry

Mr Olowosoke Christopher

Speciality: Biotechnology

Mr Oso Teniola Samuel D

Speciality: Nutrigenomics science

Mr Oso Teniola Samuel

Speciality: Nutrigenomics science

Mr Fatogun Oluwole

Speciality: Biotechnology

Mr UDOFA DARAOBONG ISRAEL

Speciality: Biotechnology

Dr Sanusi Jadesola

Speciality: Food Microbiology

Dr Ogundolie Frank A.

Speciality: Applied Biochemistry

Mr Owolabi Shina

Speciality: Animal Production

Mr Bamigbade Gafar

Speciality: Food and Industrial Microbiology

Dr GUPTA SURENDRA

Speciality: BIOTECHNOLOGY

Mr OYELAMI OLUWASEUN

Speciality: Microbiology , Biotechnology and Molecular

Dr Olu Joshua

Speciality: Environment

Mr Sakariyau Abdulwasiu Omotosho

Speciality: Microbiology

Dr Bello Muhammad Bashir

Speciality: Vaccinology and Molecular Virology

Mr Olanrewaju Michael

Speciality: Animal science

Dr Haruna Mohammed Kabir

Speciality: Plant Science and Biotechnology

Mr Nkwor Solomon

Speciality: Plant pathology

Mr Oni Oluwole

Speciality: Animal Production and Health

Miss Chinaka Joy-Mabel

Speciality: Botany

Mr Oyetoro Blessing

Speciality: Animal Nutrition and Biotechnology

Mr ISAH MUHAMMAD BASHIR

Speciality: MICROBIOLOGY

Mr Durowaye Ayokunle Kehinde

Speciality: Animal Breeding and Genetics

Dr ADEYINKA Olawale

Speciality: Molecular Biology

Miss Oloye Simisola Temidayo

Speciality: Pharmacy

Mr Olabosoye Blessing

Speciality: Animal Production and Health

Dr LAWSON Tamunonengiye-ofori

Speciality: plant molecular biology

Mr Adeoye Adebowale Benjamin

Speciality: Food Engineering

Prof OGBULIE TOOCHUKWU

Speciality: MICROBIAL BIOTECHNOLOGY

Mr ATANDA MARUF OLADELE

Speciality: Computer Science

Mr ANIMASAHUN TUNDE

Speciality: Agronomy /Plant Physiology

Mrs Obioma Sophia

Speciality: Plant biotechnology

Mr Bishir Musa

Speciality: Industrial Microbiology/Renewable Energy

Mrs Akinduyite Aduke

Speciality: Environmental microbiology and biotechnology

Mr Nwamba Nnanyelugo Peter

Speciality: Zoology

Miss Ekaette Mmenyene

Speciality: Immunology

Mr AKPOBIRE OGHENEKOME

Speciality: phytochemical analysis

Dr THONDA OLUWAKEMI

Speciality: Microbiology, Molecular biology, microbial genomics

Dr Mohammed Zainab

Speciality: Molecular biology/biotechnology

Miss Kalenikanse Omobolanle

Speciality: Animal science

Mr Tiamiyu Ahmed

Speciality: Microbiology

Dr ANBURAJ RAJ

Speciality: MARINE CYANOBACTERIA

Mr ADEBAJO OLAYINKA

Speciality: Computer Science

Mrs ADEBANJO OMOSALEWA

Speciality: Microbiology

Miss Abubakar Aisha

Speciality: Molecular Biotechnology

Mr Ani David

Speciality: BIOTECHNOLOGY

Mr Obasi Ransom

Speciality: Molecular Biology and Biotechnology

Malam Saidu Umar

Speciality: Medical biochemistry

Miss Okose Vivian

Speciality: Industrial Biotechnology

Associate prof Okoko Tebekeme

Speciality: Biochemistry

Mr Onabanjo Olumide

Speciality: Animal breeding and genetics

Mr Abiola Samson

Speciality: Agronomy

Dr SAIDU HARUNA

Speciality: BIOTECHNOLOGY, BIOPRODUCTION AND BIOREMEDIATION

Mr Ozojiofor Ugochukwu

Speciality: biochemistry

Mr Adegboyega Fikayo

Speciality: Biochemistry/Biotechnology

Dr Igwe James

Speciality: Pharmaceutical Microbiology and Biotechnology

Mr Ndirpaya Yarama D.

Speciality: Biological Sciences

Mr Zakari David Adeiza

Speciality: Industrial microbiology

Mr Osesusi Adebayo

Speciality: Fermentation Biotechnology

Mr MOSES ABASIODIONG

Speciality: Medical Biotechnology

Associate prof MOHAMMED SANI SAMBO DATSUGWAI

Speciality: MICROBIOLOGY/BIOTECHNOLOGY

Mr Akaye Madu

Speciality: Plant Genetics

Miss Amusan Olawumi

Speciality: Plant Biotechnology

Prof Ubi Benjamin

Speciality: Plant Breeding & Biotechnology

Mr Udeh Simon Chijioke

Speciality: Epidemiology and International Health

Mrs Obi Linda Uloma

Speciality: Bioremediation, biogas and biofertilizer production

Dr IDI AHMAD

Speciality: Environmental / Industrial Biotechnology

Malam Zubairu Ibrahim Waziri

Speciality: Biotechnology

Dr Yahaya Nuhu Fana

Speciality: Biochemistry/Biotechnology

Miss Akinwale Ibukunoluwa

Speciality: Biochemistry

Mr Muazu Ibrahim Shanono

Speciality: Biotechnology

Mrs Oyewusi Habeebat Adekilekun

Speciality: Environmetal Biochemistry and Nutritional Biochemistry

Mr Akinyede Kolajo Adedamola

Speciality: Phyto biochemistry, Diabetology, Experimental Neuroscience

Mr Precious Rufus

Speciality: Biotechnology and Microbiology

Mr Enenya Rufus Precious

Speciality: Microbiology

Mr Akinlade Oluwaseun Johnson

Speciality: Plant breeding and genetic resourses

Mr Odewade Joseph

Speciality: Pharmaceutical Microbiology

Dr ODEWADE LYDIA

Speciality: Water quality/Water Sanitation and Hygiene

Miss Buhari Eiman

Speciality: Biotechnology

Mr Ezeanowai Chikezie

Speciality: Genetics

Mr Ahmed Abubakar Yusuf

Speciality: Public Health Biotechnology

Mr Ika Mbateudi

Speciality: molecular Biology and drugs development

Mr Abba Mutawakkil

Speciality: Biotechnology

Dr Ajunwa Obinna

Speciality: Microbial Electrophysiology and Electrobiotechnology

Dr NWAOKORIE FRANCISCA

Speciality: MEDICAL MICROBIOLOGY

Dr ADETUNJI Charles

Speciality: Microbiology/Biotechnology

Mr UMAR NUVALGA JACOB

Speciality: Marine Biology

Mr UDOAKA ANIETIE INIOBONG

Speciality: Biotechnology

Prof Popoola Akinola Rasheed

Speciality: Plant Pathology

Mr ALE BONIFACE ANTHONY

Speciality: Medical Biochemistry

Mr ASAIGBE IBUOMOTIMI PHILIPS

Speciality: BIOTECHNOLOGY

Mr SULEIMAN TARFA MOHAMMED

Speciality: Biology

Dr AHONSI Cyril

Speciality: Environmental and Public Health Microbiology

Mr Isa Joseph

Speciality: Biochemistry

Mr Umeh Ugochukwu umeh

Speciality: Biology

Dr OBAMESO Joseph

Speciality: Microbiology/Virology

Mrs Ani Abosede

Speciality: Biology

Dr ABDULMALIK Zainab

Speciality: Veterinary Medicine, Proteomics, Microbiome

Dr Oyeyemi Bolaji F

Speciality: Molecular Biotechnology

Prof Yerima Mohammed Bello

Speciality: Bioremediation

Dr Nwagu Kingsley Ekene

Speciality: Environmental Biotechnology

Prof David Delphine

Speciality: Wildlife Conservation/Biodiversity/Ornithology

Dr Ekundayo Emmanuel

Speciality: Medical Biotechnology

As highlighted by the 2nd BSN National President, Prof. Abubakar G. Lamorde (of blessed memory), in his Presidential address at the 5th Annual BSN Conference

The Vision of BSN is to be a world class Scientific Organization contributing to the development and practice of Biotechnology in Nigeria